Adventus carminum

4. 12. 2021 v 18:00
kostel sv. Ondřeje
Groβstelzendorf

Rakouská premiéra skladby „Pincello Orationis“ od skladatele Tomáše Pálky.

Účinkující

  • Vokální kvinteto Ensemble Frizzante vznikl v roce 2015 jako soubor profesionálních zpěváků předních brněnských sborů, kteří chtěli nalézt protipól k provádění velkých sborových děl a oper.

    Dali si za cíl objevovat málo uváděné či zapomenuté skladby, nevšedně propojovat lidský hlas s hudebními nástroji, těšit sebe i posluchače krásou souzvuku vokální linek, který je jedním z nejhezčích zážitků napříč hudebními žánry.

    Repertoár souboru je poměrně široký. Renesanční madrigaly, zajímavé projekty s barokní hudbou, přesto těžiště jeho repertoáru leží ve vokální hudbě dvacátého století. Několik skladeb současných autorů bylo napsáno přímo pro něj. Ensemble Frizzante koncertuje často v tuzemsku i zahraničí, je zván na festivaly (Moravský podzim, Sborové slavnosti Hradec Králové, Malostranské komorní slavnosti). V Brně pořádá vlastní cyklus koncertů vokální hudby.

  • V současné době se věnuje sólové hře, vystoupila na festivalech, např. na Mezinárodním hudebním festivalu Eduarda Nápravníka, Brněnském varhanním festivalu, Podblanickém podzimu, Štětském varhanním podzimu, Sukově hudebním Štiříně, Kláštery Český Krumlov aj. Na Slovensku hrála u příležitosti evropského varhanního festivalu v Kremnici. Kateřina Málková koncertovala v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Lotyšsku a Litvě. Spolupracuje s různými českými orchestry včetně ČNSO Český národní symfonický orchestr, Severočeská filharmonie, orchestr Atlantis, Collegium magistrorum Mikulov, nebo Filharmonie Bohuslava Martinů. Velmi aktivně se zabývá vzděláváním dětí v oblasti hudby, učí hru na klavír a varhany. S houslistkou Alexeyem Aslamasem vypracovala hudební přednášky pro ZŠ a ZUŠ, věnující se klasické hudbě a moderní současné hudbě. Vždy touží propagovat varhanní hudbu, proto uspořádala v létě 2016 a 2017 sérii koncertů v zámecké kapli v Lednici na Moravě a od roku 2016 pravidelně organizuje adventní a tříkrálové koncerty s pěveckým sborem a orchestrem na jižní Moravě. V roce 2020 vystoupila jako sólistka se Sedunum String Orchestra na koncertech ve Švýcarsku. Je zakladatelkou nově vzniklého mezinárodní hudebního festivalu „Silberbauerovo hudební Podyjí“ na jižní Moravě a Dolním Rakousku. Kateřina Málková se narodila ve Znojmě. Své první hudební vzdělání získala na základní umělecké škole v Hrušovanech nad Jevišovkou. V roce 1998 nastoupila na konzervatoř v Brně do třídy prof. Petra Kolaře, kde v roce 2004 ukončila studium závěrečným koncertem v Besedním domě. V tomto roce byla přijata na Akademii múzických umění v Praze do třídy Doc. Jaroslava Tůmy. U něj úspěšně absolvovala bakalářským koncertem a v následujícím roce 2008 odjela na roční zahraniční stáž do Německa na Musikhochschule v Lübecku, kde studovala u Prof. Arvida Gasta. Zde vystoupila na několika koncertech např. v St. Jakobikirche, v Dómu atd. V roce 2010 ukončila studium magisterským koncertem na HAMU v rámci cyklu koncertů "Ti nejlepší" se Severočeskou filharmonií Teplice varhanním koncertem F. Poulenca. V rámci školy účinkovala např. na Minifestivalu Kabeláče a Messiaena, na koncertech soudobé hudby katedry skladby atd. Během studií se zúčastnila řady mistrovských kurzů významných varhanních osobností, jako jsou např. Marie Claire Alain, Luigi Ferdinando Tagliavini, Andreas Schröder, Jon Laukvik, Martin Sander, Martin Schmeding, Slawomir Kaminski, Matthias Maierhoffer, Pier Damiano Perettia Gustav Leonhardt.

  • Vokalensemble „Thayatal“
  • Martin Alexander Strommer (AT) – varhany
Zpět na všechny koncerty