Hommage à Camille Saint-Saëns

8. 10. 2021 v 19:30
kostel P. Marie Ochranitelky
Groß-Enzersdorf

Na koncertě II. ročníku mezinárodního hudebního festivalu „Silberbauerovo hudební Podyjí“ vystoupí vynikající mladý basista Josef Kovačič a na varhany jej doprovodí Kateřina Málková. Program vzdává hold francouzskému romantickému skladateli Camillu Saint - Saёnsovi a oslavuje jeho 100 leté výročí úmrtí. Koncert je zároveň součástí partnerského festivalu „Orgelfestwoche“.

Událost na Facebooku

Účinkující

  • Absolvent Hudební akademie múzických umění v Praze pod odborným vedením Martina Bárty a Pražské konzervatoře ze třídy Jiřího Kubíka. Na profesionální operní scéně debutoval v roce 2015 v roli Hermanna (Hoffmannovy povídky) na prestižním hudebním festivalu v rakouském Bregenz. V téže sezóně byl přizván také ke spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni, kde od té doby jako hostující umělec ztvárnil mnoho rolí, např. Eremita (C. M. von Weber, Čarostřelec), Ducha Hamletova otce (A. Thomas, Hamlet), Kajetána (Z. Fibich, Nevěsta messinská), Chárona a Plutona (C. Monteverdi, Orfeo), Senecu (Korunovace Poppey) nebo Kecala (B. Smetana, Prodaná nevěsta). Od roku 2016 také pravidelně hostuje na scéně Slezského divadla Opava, např. v rolích Pobudy (C. Orff, Chytračka) a Pistoly (G. Verdi, Falstaff). V roce 2018 se představil v Severočeském divadle v roli Sarastra (W. A. Mozart, Kouzelná flétna), o rok později pak v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích rolí Beneše (B. Smetana, Dalibor). Od roku 2020 je stálým sólistou opery libereckého Divadla F. X. Šaldy, kde aktuálně působí v inscenacích Příhody lišky Bystroušky (L. Janáček, Farář a Jezevec), Don Giovanni (W. A. Mozart, Masetto) a Lovci Perel (G. Bizet, Nourabad). Kromě divadla se věnuje také koncertní činnosti a spolupracuje s renomovanými hudebními tělesy jako jsou např. Collegium 1704, Moravská filharmonie Olomouc, Musica Florea, Severočeská filharmonie Teplice, či Pardubická komorní filharmonie.

  • Kateřina Málková se narodila ve Znojmě. Své první hudební vzdělání získala na základní umělecké škole v Hrušovanech nad Jevišovkou. V roce 1998 nastoupila na konzervatoř v Brně do třídy prof. Petra Kolaře, kde v roce 2004 ukončila studium závěrečným koncertem v Besedním domě. V tomto roce byla přijata na Akademii múzických umění v Praze do třídy Doc. Jaroslava Tůmy. U něj úspěšně absolvovala bakalářským koncertem a v následujícím roce 2008 odjela na roční zahraniční stáž do Německa na Musikhochschule v Lübecku, kde studovala u Prof. Arvida Gasta. Zde vystoupila na několika koncertech např. v St. Jakobikirche, v Dómu atd. V roce 2010 ukončila studium magisterským koncertem na HAMU v rámci cyklu koncertů „Ti nejlepší“ se Severočeskou filharmonií Teplice varhanním koncertem F. Poulenca. V rámci školy účinkovala např. na Minifestivalu Kabeláče a Messiaena, na koncertech soudobé hudby katedry skladby atd. Během studií se zúčastnila řady mistrovských kurzů významných varhanních osobností, jako jsou např. Marie Claire Alain, Luigi Ferdinando Tagliavini, Andreas Schröder, Jon Laukvik, Martin Sander, Martin Schmeding, Slawomir Kaminski, Matthias Maierhoffer, Pier Damiano Perettia Gustav Leonhardt.

    V současné době se věnuje sólové hře, vystoupila na festivalech, např. na Mezinárodním hudebním festivalu Eduarda Nápravníka, Brněnském varhanním festivalu, Podblanickém podzimu, Štětském varhanním podzimu, Sukově hudebním Štiříně, Kláštery Český Krumlov aj. Na Slovensku hrála u příležitosti evropského varhanního festivalu v Kremnici. Kateřina Málková koncertovala v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Lotyšsku a Litvě. Spolupracuje s různými českými orchestry včetně ČNSO Český národní symfonický orchestr, Severočeská filharmonie, orchestr Atlantis, Collegium magistrorum Mikulov, nebo Filharmonie Bohuslava Martinů. Velmi aktivně se zabývá vzděláváním dětí v oblasti hudby, učí hru na klavír a varhany. S houslistkou Alexeyem Aslamasem vypracovala hudební přednášky pro ZŠ a ZUŠ, věnující se klasické hudbě a moderní současné hudbě. Vždy touží propagovat varhanní hudbu, proto uspořádala v létě 2016 a 2017 sérii koncertů v zámecké kapli v Lednici na Moravě a od roku 2016 pravidelně organizuje adventní a tříkrálové koncerty s pěveckým sborem a orchestrem na jižní Moravě. V roce 2020 vystoupila jako sólistka se Sedunum String Orchestra na koncertech ve Švýcarsku. Je zakladatelkou nově vzniklého mezinárodní hudebního festivalu „Silberbauerovo hudební Podyjí“ na jižní Moravě a Dolním Rakousku.

Vstupné

Vstupné dobrovolné

Program

C. Saint – Saëns
(1835–1921)
Preludium a fuga č. 1 op. 99
H. Berlioz
(1803–1869)
L’enfance du Christ – Le songe d’Hérode
C. Franck
(1822–1890)
O Salutaris
C. Saint – Saëns
(1835–1921)
Fantasie no. 3 op. 157
C. Saint – Saëns
(1835–1921)
O Salutaris
C. Saint – Saëns
(1835–1921)
Deus Abraham
A. Thomas
(1811–1896)
Hamlet – Claudius aria „Je t’implore“
Ch. Tournemire
(1870–1939)
Suite de Morceaux op. 19
foto Kateřina Málková
Zpět na všechny koncerty