Ozvěny sopránů v Leiser Berge

11. 10. 2020 v 18:00
kostel sv. Jakuba Staršího
Merkersdorf

Na koncertě v rámci festivalu „Silberbauerovo hudební Podyjí“ vystoupí mezzosopránistka Anita Jirovská spolu se sopránistkou Karolínou Cingrošovou Žmolíkovou za doprovodu varhanice Kateřiny Málkové. Zazní árie z Pergolesiho Stabat Mater a Vivaldiho Gloria.

Koncert se koná v rámci česko-rakouského mezinárodního hudebního festivalu „Silberbauerovo hudební Podyjí“, který si bere za své jméno znojemského barokního stavitele varhan, který působil v oblasti Podyjí/Thayatal a přispívá k znovuobjevení jeho jména širší veřejnosti jak na Jižní Moravě, tak v Dolním Rakousku.

Událost na Facebooku

Účinkující

 • Anita Jirovská absolvovala svá studia operního zpěvu na HAMU v Praze ve třídě Heleny Kaupové a na HEMU ve Švýcarském Lausanne pod vedením Hiroko Kawamichi. Absolvovala pěvecké kurzy u významných osobností jako je Helmut Deutsch, Stuart Petterson, Carol Ysaac, John Fiore, Ludovic Tézier, Kateřina Kněžíková či Vladimír Chmelo. Pravidelně dále spolupracuje s Markétou Cukrovou i Helenou Kaupovou.

  Je spoluzakladatelkou Opera studio Praha, které dává příležitost mladým umělcům.

  V červenci 2013 debutovala Mozartovou Dorabellou v Cosi fan tutte, uvedené Ženevským operním studiem na letních operních slavnostech Europa Musa ve francouzském Samoëns. První rolí na česko-slovenské půdě se jí stala role Santuzzy v Mascagniho opeře Cavalleria rusticana ve Štátném divadle Košice. Z dalších rolí pak mimo jiné Madamme Cassin (Don Juan, G.-F. Leuenberger, světová premiéra), Cherubín (Figarova svatba, W. A. Mozart), Kuchtík a v Plzeňkém divadle J. K. Tyla Druhá žínka (Rusalka, A. Dvořák). V roce 2016 měla tu čest zúčastnit se světové premiéry díla Enfants du Cristal (J. M. Curti) ve francouzském Cernay ve dvojroli Paní vody a vzduchu. V barokním repertoáru se představila s ansámblem Musica Florea v Polsku v roli Clelie v Muzio Scevola (Filippo Amadei, Giovanni Bononcini, George Frideric Handel). V jejím repertoáru nalezneme též roli Anny Frankové v monoopeře Deník Anny Frankové G. Frida, a další. V současné době se připravuje na roli Charlotte (Werther, J. Massenet) ve Štátném divadle Košice. Z koncertního repertoáru se představila mj. v altovém sólu v Rossiniho Petite messe solennelle, Mozartovu Missa in C, Haendelovo My song shall be away, Let God arise.

  www.anitaj.eu
 • Studovala na Pražské konzervatoři, kde byla její profesorkou mezzosopranistka Jiřina Přívratská, a poté u tenoristy Zdeňka Šmukaře na JAMU v Brně. Následně absolvovala postgraduální studium na Universität Mozarteum v Salzburgu, kde ji vedla norská sopranistka Kjellaug Tesaker. Karolína je vítězkou písňové soutěže Bohuslava Martinů, získala ocenění v Duškově pěvecké soutěži, v pěvecké soutěži v Olomouci a letos si přivezla 2.místo z Wiener Danubia talents international music competiton, která se konala ve Vídni. Několikrát se aktivně zúčastnila pěveckých kurzů u renomovaných pěvkyň Dagmar Peckové a Martiny Jankové, kde měla také možnost spolupracovat s klavíristy Ivo Kahánkem a Gérardem Wyssem, a byla také aktivní posluchačkou kurzů ve Vídni u někdejšího sólisty vídeňské Statní opery Bojidara Nikolova. Karolína v současné době koncertuje u nás i v zahraničí, v Rakousku, Německu nebo Francii, kde také nějaký čas žila. Jako sólistka účinkuje s takovými tělesy, jako jsou Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně, Karlovarský symfonický orchestr, Ústřední hudba Armády ČR anebo Barocco sempre giovane či Rychnovský chrámový sbor. Pravidelně spolupracuje s umělci, jako jsou kytarista Lubomír Brabec, hobojista Vilém Veverka, harfistka Kateřina Englichová a cembalistka Barbara Maria Willi. Účinkovala na festivalech Dvořákova Nelahozeves, Tóny Chodovské tvrze, Smiřické svátky hudby, Jihočeské Nové Hrady, na Svatojánském hudebním festivalu, Film Music Prague v pražském Rudolfinu, ve Fóru Karlín nebo v Kongresovém centru v Praze. Vystoupila na Festivalu tří katedrál, v jehož rámci zazpívala v katedrále svatého Štěpána ve Vídni nebo v chrámu svatého Víta v Praze. Karolína je dramaturgyní hudebního festivalu Hudba z ráje.

  karolinazmolikova.cz
 • Kateřina Málková se narodila ve Znojmě. Své první hudební vzdělání získala na základní umělecké škole v Hrušovanech nad Jevišovkou. V roce 1998 nastoupila na konzervatoř v Brně do třídy prof. Petra Kolaře, kde v roce 2004 ukončila studium závěrečným koncertem v Besedním domě. V tomto roce byla přijata na Akademii múzických umění v Praze do třídy Doc. Jaroslava Tůmy. U něj úspěšně absolvovala bakalářským koncertem a v následujícím roce 2008 odjela na roční zahraniční stáž do Německa na Musikhochschule v Lübecku, kde studovala u Prof. Arvida Gasta. Zde vystoupila na několika koncertech např. v St. Jakobikirche, v Dómu atd. V roce 2010 ukončila studium magisterským koncertem na HAMU v rámci cyklu koncertů „Ti nejlepší“ se Severočeskou filharmonií Teplice varhanním koncertem F. Poulenca. V rámci školy účinkovala např. na Minifestivalu Kabeláče a Messiaena, na koncertech soudobé hudby katedry skladby atd.

  Během studií se zúčastnila řady mistrovských kurzů významných varhanních osobností, jako jsou např. Marie Claire Alain, Luigi Ferdinando Tagliavini, Andreas Schröder, Jon Laukvik, Martin Sander, Martin Schmeding, Slawomir Kaminski, Matthias Maierhoffer, Pier Damiano Perettia Gustav Leonhardt.

  V současné době se věnuje sólové hře, vystoupila na festivalech, např. na Mezinárodním hudebním festivalu Eduarda Nápravníka, Podblanickém podzimu, Štětském varhanním podzimu, Sukově hudebním Štiříně aj. Na Slovensku hrála u příležitosti evropského varhanního festivalu v Kremnici. Kateřina Málková koncertovala v Německu, Lotyšsku a Litvě. Spolupracuje s různými českými orchestry včetně ČNSO Český národní symfonický orchestr, Severočeská filharmonie, orchestr Atlantis, Collegium magistrorum Mikulov, nebo Filharmonie Bohuslava Martinů. Velmi aktivně se zabývá vzděláváním dětí v oblasti hudby, učí hru na klavír a varhany. S houslistkou Alexeyem Aslamasem vypracovala hudební přednášky pro ZŠ a ZUŠ, věnující se klasické hudbě a moderní současné hudbě. Vždy touží propagovat varhanní hudbu, proto uspořádala v létě 2016 a 2017 sérii koncertů v zámecké kapli v Lednici na Moravě a od roku 2016 pravidelně organizuje adventní a tříkrálové koncerty s pěveckým sborem a orchestrem na jižní Moravě. V roce 2020 vystoupila jako sólistka se Sedunum String Orchestra na koncertech ve Švýcarsku, je zakladatelkou nově vzniklého mezinárodní hudebního festivalu „Silberbauerovo hudební Podyjí“ na jižní Moravě a Dolním Rakousku.

  www.katerinamalkova.com

Vstupné

dobrovolné

Program

G. B. Pergolesi
(1710–1736)
Stabat Mater
Stabat Mater Dolorosa / Cujus animam gementem / Quae moerebat et dolebat / Vidit suum dulcem natum / Fac, ut portem Christi mortem
J. S. Bach
(1685–1750)
Canzona in d BWV 588
A. Dvořák
(1841–1904)
Biblické písně č. 6, 7
J. S. Bach
Preludium a fuga in C BWV 553
A. Dvořák
Biblické písně č. 5, 10
J. S. Bach
Preludium a fuga in d BWV 554
A. Vivaldi
(1678–1741)
Gloria in D RV 589
Qui Sedes ad Dexteram Patris
J. S. Bach
Preludium a fuga in g BWV 558
A. Vivaldi
Gloria in D RV 589
Domine Deus Rex caelestis
Preludium a fuga in a BWV 559
J. S. Bach
A. Vivaldi
Gloria in D RV 589
Laudamus Te
Zpět na všechny koncerty